Türkiye Klinikleri Kardiyoloji - Özel Konular

Kardiyovasküler Hastalıklardan Korunmada Güncel Yaklaşımlar Özel Sayısı
.: EDİTÖRDEN
Sayı Editöründen
Editorials
Prof. Dr. Ahmet AKGÜL

İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, İSTANBUL
Makale Dili: TR
Ücretsiz Erişim
Kalp ve Damarları Yaşlandıran Riskler

Türkiye'de kesin, dünyada ise muhtemelen ilk ve tek, hem kalp doktoru olup hem de gerontoloji profesörü olan kişi olarak, şu anda elinizde tuttuğunuz veya internetten okuduğunuz "Kardiyovasküler Hastalıklardan Korunmada Güncel Yaklaşımlar" özel sayısının editörü olarak, hem Türkiye Klinikleri'ne -bu güzel çalışmayı yaptıkları için-hem değerli yazarlarımıza-güncel bilgileri kendi tecrübeleri ile harmanlayıp sundukları için- ve hem de siz değerli okuyucularımıza teşekkür ediyorum.

Gerontoloji Bölümünün en önemli konusu olan "yaşlanma", yani "sağlıklı yaş alma"dır. 20 senenin üzerindeki tecrübemiz ile binlerce kalp ve damar ameliyatı yaptık ve on binlercesini daha takip ettik. Etmeye de devam ediyoruz. Birkaç yıl önce yine bir kalp ameliyatında hastaya koroner baypas yaparken aklımda bir soru belirdi.

"Hasta 70 yaşında, baypas için aldığımız damarlar da 70 yaşında. Yani 70'lik bir damar yaşlanmasını yine 70'lik bir damarla tamir ediyoruz veya öyle sanıyoruz"

Belki de hastalığı yok etmeyip de belirtilerin tekrar ortaya çıkmasını öteliyoruz. Bununla da bitmedi, kalp damarlarını diyelim ki "tedavi ettik", peki beyin damarları, böbrek damarları, barsak damarları.. hepsi 70 yaşında değil mi?

Onları ne yapıyoruz?

Hiç.

Yalnızca taburcu ederken standart bir reçete veriyoruz. Kanı sulandıranlar, ritmi düzenleyenler, damarı gevşetenler...

Acaba damarlar bu ilaçlarla düzeliyor mu?

Hayır.

Bu nedenle "damar yaşlanması" özel ilgi alanım oldu. Yaşlanmanın temelinin damar yaşlanması olduğunu biliyordum.

Peki damar yaşlanması durdurulabilir mi?

70'lik kalp, damar açma işlemi veya ameliyat sonrası "gençleşiyor" da, kalp dışındaki bütün damarlar da "gençleşebilir" mi?

Bu nedenle "yaşlanmanın kökeni"ne indik ve bu konuda Türkiye'nin şu ana kadar tam olarak bilmediği Gerontoloji bölümünü kurduk. Tabii ki bu bölüm yalnızca damar yaşlanması ile ilgili değil, çok yaygın bilim alanlarının buluştuğu, multidisipliner bir alan.

Yaptığımız ve yapılan çalışmalar tüm doku ve/veya organları yaşlandıran en önemli olgunun, o doku ve/veya organı besleyen atar damar olduğunu göstermektedir. Peki o zaman damarı ne yaşlandırmaktadır?

Cevap ilginç:

Damarı besleyen damar yani vazo-vazorum.

Önce vazo-vazorum yaşlanıp bozulmakta sonra bilinen damarlar, sonra organ. Bu organ, kalp ise kalp krizi ve kalp yetmezliği ile karşımıza çıkmaktadır.

Bizler şu anda görünen damarların değil, görünmeyen damarların damarlarını da tedavi stratejimize koyduk.

Ama asıl olan tedavi değil, koruyucu hekimliktir. İşte bu nedenle Türkiye Klinikleri Kardiyoloji-Özel Dergimizin bu sayısını "Kardiyovasküler Hastalıklardan Korunmada Güncel Yaklaşımlar" konusuna ayırdık.

Peki, kalbimizdeki damarların damarlarını bozan, onları yaşlandıran nedir?

"Şu an" için değiştirilemeyeceği iddia edilen genetik faktörler, buzdağının görünmeyen yüzünü oluşturmaktadır. "Şu an" için diyoruz, çünkü genetik faktörlerle ilgili çalışmalar devam ediyor ve yakın gelecekte etik mevzuat düzenlenince istenmeyen genetik geçişler de önlenebilecektir. Son yıllarda artarak yapılan yayınlarda, kalp ve damar hastalıklarının özel genetik bozukluklarda ilişkileri olduğu kanıtlanmaktadır. Özellikle kardiyomiyopatiler ve ailesel hiperlipidemiler üzerine eğilinmiş ve bu konuda ailelere genetik danışmanlık yapılması gündeme gelmiştir.

Önemli ve değiştirilebilecek risk faktörlerinin başında sayılan sigara ve tütünler de bu özel sayımızın içeriğinde yer almıştır. Genel isim olarak "sigara" denilen bu alışkanlık ürünleri altında, birçok "önemsenmeyen" ve/veya sigaranın gölgesi altında kalıp, daha az sorgulananlar listesine bir göz atalım:

Sigara; tütün mamülleri arasında en yaygın olan sigara, ince bir kağıt içinde yaklaşık 8 mg nikotin içermektedir. Nikotin yalnızca buzdağının görünen yüzüdür, içinde okunuşu ve yazılışı bile zor olan yüzlerce zararlı madde içermektedir.

Nargile; bir alışkanlıktan öte bazı toplumlar için bir "kültür" dür. Özel kafeleri olan bir "sosyalleşme" aracıdır. "Sigaradan daha az zehirli olduğu, şişenin içindeki suyun dumanı yıkadığı" söylenir ama nikotin içeriği sigaradan daha fazladır.

Pipo; özellikle sigarayı bırakmak ve daha az nikotin almak için kullanıldığı bilinmektedir. Piponun farkı tütünü nemlendirmesidir ki bu durum nikotinin yoğunluğunu artırmaktadır. Çoğu pipolar yaklaşık olarak 100-200 mg nikotin içerir.

Puro ve Sigarillo; 4-5 adet tütün yaprağının demetlenip, üzerinde sarma, bekletme ve yeniden sarma gibi işlemler ile oluşturulur. Dıştan bir yaprak tütün parçasıyla sarılan puroya ise sigarillo adı verilmektedir.

Kıyılmış/Sarmalık Tütün; Tütünler bir kağıda sarılarak içilir. Saf tütün olduğu için sigaraya göre daha az zararlı olduğu iddia edilir. Oysa bilimsel veriler aynı kanaatte değildir. Çiğneme Tütünü; kovboy filmlerinde gördüğümüz ama ülkemizde yaygın olmayan bir uygulama. Ağızda tütün çiğnenir ve dışarıya tükürülür.

Maraş Otu (Ağız Otu); bu yöntem de daha çok Türkiye'de ve özellikle Maraş ve Antep illerinde yaygındır. Odun ve küllerin de katılımıyla hazırlanan tütün ürünü ağızda bekletilir. Hem sistematik hem de lokal olarak oldukça zararlı bir işlemdir.

Enfiye; tütün toz haline getirilir ve burundan çekilir.

Bunlardan en ilginci ise elektronik sigaradır. Amacı "sigarayı bıraktırma" olarak piyasaya sürülmüştür. 2004 yılında Çin'de yaygınlaşmış ve daha sonra ülkemizde de kullanılmaya başlanmıştır. Sıvı bir kartuş ile tüketilmekte ve bu sıvının içinde, alkoloit sıvı, su, tütün çiçeği, gliserin ve etanol bulunmaktadır.

Görüldüğü üzere konu hep "sigara" olsa da, adı çok anılmayan ama yaygın olan ve hâlâ "masum" görülen tütünler de mevcuttur. Sigara ve tütün konusu da bu özel sayımızın konusu oldu.

Tansiyon yüksekliği de önemli bir risk faktörü. Önlenebilir kalp damar risklerinden sayılmaktadır. Yalnızca kalp ve damar hastalıkları için değil, kronik böbrek hastalıkları için de risk artırıcıdır. Böbrek hastalıkları da ayrıca risk faktörüdür. Hipertansiyonun önlenmesi ve kontrolü için en son kılavuzlara dayanan öneriler de bu sayımızdadır.

Ateroskleroz için önemli bir risk faktörü de kan yağları bozukluğu yani dislipidemidir. Total kolesterol ve düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterol seviyesini düşürmek de kalp ve damar hastalıklarının gelişmesini önleyici bir işlemdir. Kan lipid bozuklukları ve dislipidemiler hakkında bu özel sayımızda yine güncel bilgiler verilmiştir.

Çağımızın hastalıklarından stres ve stresin kalp damar hastalıkları ile ilişkisi incelenmiştir. Depresyon gibi negatif duygu durumu, kaygı ve anksiyete gibi davranışsal özellikler, Tip A ve D gibi kişilik özellikleri kalp hastalıklarının gelişmesinde ve/veya var olan hastalığın daha hızlı kendini göstermesinde etkilidir. Kalp ve damar hastalıklarından korunmada psikososyal desteğin önemi ve etkisi ayrıntılı olarak ele alınmıştır.

Kan şekerinin yükselmesi ve diyabet hastalığının kan damarlarının yapısını bozduğu bilinmektedir. Önemli bir risk faktörü olan diyabeti, en son kılavuzlar eşliğinde değerlendirdik ve son bilgileri siz değerli okuyucularımıza sunduk. Beslenme ve kalp hastalıklarından korunmada beslenmenin önemi de ayrıca incelendi. Kan yağ asitleri ve antioksidanlar ayrı ayrı değerlendirilip, güncel bilgiler eşliğinde harmanlandı.

Gündeme çok gelmeyen ama kalp ve damar hastalıklarının riskini artıran başka durumlar da var: Kronik böbrek hastalığı, gribal enfeksiyonlar, uyku apnesi gibi "gözden kaçması" muhtemel hastalıklar da, ayrıca gündeme getirilmiştir.

Güncel bilgilerle donatılmış bu özel sayımızın tümsağlık çalışanlarımıza hayırlı olmasını diler, yine önemli bir bilimsel boşluğu dolduran Türkiye Klinikleri'ne şükranlarımı sunarım.

Prof.Dr. Ahmet AKGÜL
Sayı Editörü

Girişİletişim


Ortadoğu Reklam Tanıtım Yayıncılık Turizm Eğitim İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.

.: Adres

Türkocağı Caddesi No:30 06520 Balgat / ANKARA
Telefon: +90 312 286 56 56
Faks: +90 312 220 04 70
E-posta: info@turkiyeklinikleri.com

.: Yazı İşleri Servisi

Telefon: +90 312 286 56 56/ 119 - 123
E-posta: yaziisleri@turkiyeklinikleri.com

.: İngilizce Dil Redaksiyonu

Telefon: +90 312 286 56 56/ 145
E-posta: tkyayindestek@turkiyeklinikleri.com

.: Reklam Servisi

Telefon: +90 312 286 56 56/ 142
E-posta: reklam@turkiyeklinikleri.com

.: Abone ve Halkla İlişkiler Servisi

Telefon: +90 312 286 56 56/ 118
E-posta: abone@turkiyeklinikleri.com

.: Müşteri Hizmetleri

Telefon: +90 312 286 56 56/ 118
E-posta: satisdestek@turkiyeklinikleri.com

1. KULLANIM KOŞULLARI

1.1. http://www.turkiyeklinikleri.com alan adından veya bu alan adına bağlı alt alan adlarından ulaşılan internet sayfalarını (Hepsi birden kısaca "SİTE" olarak anılacaktır) kullanmak için lütfen aşağıda yazılı koşulları okuyunuz. Bu koşulları kabul etmediğiniz takdirde "SİTE"yi kullanmaktan vazgeçiniz. "SİTE" sahibi bu "SİTE"de yer alan veya alacak olan bilgileri, formları, içeriği, "SİTE"'yi, "SİTE" kullanma koşullarını dilediği zaman değiştirme hakkını saklı tutmaktadır.

1.2. Bu "SİTE"'nin sahibi Türkocağı cad. No:30, 06520 Balgat Ankara adresinde ikamet eden Ortadoğu Reklam Tanıtım Yayıncılık Turizm Eğitim İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.'dir (bundan böyle kısaca "Türkiye Klinikleri" olarak anılacaktır). "SİTE"'de sunulan hizmetler "Türkiye Klinikleri" tarafından sağlanmaktadır.

1.3. Bu "SİTE"'de sunulan hizmetlerden belirli bir bedel ödeyerek ya da bedelsiz olarak yararlananlar veya herhangi bir şekilde "SİTE"ye erişim sağlayan her gerçek ve tüzel kişi aşağıdaki kullanım koşullarını kabul etmiş sayılmaktadır. İşbu sözleşme içinde belirtilen koşulları "Türkiye Klinikleri" dilediği zaman değiştirebilir. Bu değişiklikler periyodik olarak "SİTE"'da yayınlanacak ve yayınlandığı tarihte geçerli olacaktır. "Türkiye Klinikleri" tarafından işbu sözleşme hükümlerinde yapılan her değişikliği "SİTE" hizmetlerinden yararlanan ve "SİTE"ye erişim sağlayan her gerçek ve tüzel kişi önceden kabul etmiş sayılmaktadır.

1.4. İşbu "SİTE Kullanım Koşulları" 30.03.2014 tarihinde en son değişiklik yapılarak ve web sitesi üzerinden yayınlanarak; "SİTE"yi kullanan her kişi tarafından erişimi mümkün kılınıp yürürlülüğe konmuştur. İşbu "SİTE Kullanım Koşulları" ayrıca, "Türkiye Klinikleri" hizmetlerinden belli bir bedel ödeyerek veya ödemeden yararlanacak olan kullanıcılarla yapılmış ve/veya yapılacak olan her türlü "KULLANICI Sözleşmesi"nin de ayrılmaz bir parçasıdır.

2. TANIMLAR

2.1. "SİTE" : "Türkiye Klinikleri" tarafından belirlenen çerçeve içerisinde çeşitli hizmetlerin ve içeriklerin sunulduğu çevrimiçi (on-line) ortamdan http://www.turkiyeklinikleri.com alan adından ve/veya bu alan adına bağlı alt alan adlarından erişimi mümkün olan web sitesi.

2.2. KULLANICI : "SİTE"ye çevrimiçi (on-line) ortamdan erişen her gerçek ve tüzel kişi.

2.3. LİNK : "SİTE" üzerinden bir başka web sitesine, dosyalara, içeriğe veya başka bir web sitesinden "SİTE"ye, dosyalara ve içeriğe erişimi mümkün kılan bağlantı.

2.4. İÇERİK : "Türkiye Klinikleri" "SİTE"yi ve/veya herhangi bir web sitesinden yayınlanan veya erişimi mümkün olan her türlü bilgi, dosya, resim, rakam, fiyat v.b görsel, yazınsal ve işitsel imgeler.

2.5. "KULLANICI SÖZLEŞMESİ" : "Türkiye Klinikleri"nin sunacağı özel nitelikteki hizmetlerden yararlanacak olan gerçek ve/veya tüzel kişilerle "Türkiye Klinikleri" arasında elektronik ortamda akdedilen sözleşme.

3. HİZMETLERİN KAPSAMI

3.1. "Türkiye Klinikleri", "SİTE" üzerinden sunacağı hizmetlerin kapsamını ve niteliğini belirlemekte tamamen serbesttir.

3.2. "Türkiye Klinikleri" "SİTE" bünyesinde sunulacak servislerden yararlanabilmek için, "KULLANICI"nın "Türkiye Klinikleri" tarafından belirlenecek özellikleri taşıması gereklidir. "Türkiye Klinikleri", bu gerekliliği tek taraflı olarak dilediği zaman değiştirebilir.

3.3. "Türkiye Klinikleri"nin "SİTE" üzerinden belirli bir ücret karşılığı veya ücretsiz olarak vereceği hizmetler sınırlı sayıda olmamak üzere;

- Sağlık sektörüne yönelik bilimsel makaleler, kitaplar ve bilgilendirici yayınları sağlamak.

- - Bilimsel dergilere yönelik makale hazırlama aşamasında biçimsel, istatistikî ve editöryal destek sağlamak.

4. GENEL HÜKÜMLER

4.1. "Türkiye Klinikleri", "SİTE" dâhilinde erişime açtığı hizmetler ve içeriklerden hangisinin ücrete tabi olacağını belirlemekte tamamen serbesttir.

4.2. "Türkiye Klinikleri"'nin sunduğu hizmetlerden yararlananlar ve siteyi kullananlar, yalnızca hukuka uygun ve şahsi amaçlarla "SİTE" üzerinde işlem yapabilirler. Kullanıcıların, "SİTE" dâhilinde yaptığı her işlem ve eylemdeki hukuki ve cezai sorumluluk kendilerine aittir. Her KULLANICI, "Türkiye Klinikleri"nin ve/veya başka bir üçüncü şahsın haklarına tecavüz teşkil edecek nitelikteki herhangi bir iş ve eylemde bulunmayacağını; yazılı, görsel ve işitsel bilgileri açıklamayacağını, "Türkiye Klinikleri"ne açıkladığı ve/veya "SİTE"ye gönderdiği her türlü yazılı, görsel ve işitsel bilginin "Türkiye Klinikleri"ne açıkladığı ve/veya "SİTE"ye gönderdiği sırada her türlü biçimde kullanılması, işlenmesi, saklanması, açıklanması ve üçüncü kişilere karşı ifşa edilmesi konusunda münhasır hak sahibi olduğunu kabul, beyan ve taahhüt eder. "KULLANICI" "SİTE" dâhilinde bulunan resimleri, metinleri, görsel ve işitsel imgeleri, video klipleri, dosyaları, veritabanları, katalogları ve listeleri çoğaltmayacağı, kopyalamayacağı, dağıtmayacağı, işlemeyeceğini, gerek bu eylemleri ile gerekse de başka yollarla "Türkiye Klinikleri" ile doğrudan ve/veya dolaylı olarak rekabete girmeyeceğini kabul ve taahhüt etmektedir.

4.3. "SİTE" dâhilinde üçüncü kişiler tarafından sağlanan hizmetlerden ve yayınlanan içeriklerden dolayı "Türkiye Klinikleri"nin, işbirliği içinde bulunduğu kurumların, "Türkiye Klinikleri" çalışanlarının ve yöneticilerinin, "Türkiye Klinikleri" yetkili satıcılarının sorumluluğu bulunmamaktadır. Herhangi bir üçüncü kişi tarafından sağlanan ve yayınlanan bilgilerin, içeriklerin, görsel ve işitsel imgelerin doğruluğu ve hukuka uygunluğunun taahhüdü bütünüyle bu eylemleri gerçekleştiren üçüncü kişilerin sorumluluğundadır. "Türkiye Klinikleri", üçüncü kişiler tarafından sağlanan hizmetlerin ve içeriklerin güvenliğini, doğruluğunu ve hukuka uygunluğunu taahhüt ve garanti etmemektedir.

4.4. "KULLANICI"lar, "SİTE"yi kullanarak, "Türkiye Klinikleri"nin, diğer "KULLANICI"ların ve üçüncü kişilerin aleyhine hiçbir faaliyette bulunamazlar. "KULLANICI"ların işbu "SİTE Kullanım Koşulları" hükümlerine ve hukuka aykırı olarak gerçekleştirdikleri "SİTE" üzerindeki faaliyetler nedeniyle üçüncü kişilerin uğradıkları veya uğrayabilecekleri zararlardan dolayı "Türkiye Klinikleri"nin doğrudan ve/veya dolaylı hiçbir sorumluluğu yoktur.

4.5. "KULLANICI"lar, "SİTE" dâhilinde kendileri tarafından sağlanan bilgilerin ve içeriklerin doğru ve hukuka uygun olduğunu kabul ve taahhüt etmektedirler. "Türkiye Klinikleri", "KULLANICI"lar tarafından "Türkiye Klinikleri"ne iletilen veya "SİTE" üzerinden kendileri tarafından yüklenen, değiştirilen ve sağlanan bilgilerin ve içeriklerin doğruluğunu araştırma; bu bilgi ve içeriklerin güvenli, doğru ve hukuka uygun olduğunu taahhüt ve garanti etmekle yükümlü ve sorumlu değildir.

4.6. "KULLANICI"lar, "SİTE" dâhilinde Türk Ticaret Kanunu hükümleri uyarınca haksız rekabete yol açacak faaliyetlerde bulunmayacağını, "Türkiye Klinikleri"nin ve üçüncü kişilerin şahsi ve ticari itibarı sarsacak, kişilik haklarına tecavüz ve taarruz edecek fiilleri gerçekleştirmeyeceğini kabul ve taahhüt etmektedir.

4.7. "Türkiye Klinikleri", "SİTE" dâhilinde sunulan hizmetleri ve içerikleri her zaman değiştirebilme hakkını saklı tutmaktadır. "Türkiye Klinikleri", bu hakkını hiçbir bildirimde bulunmadan ve önel vermeden kullanabilir. "KULLANICI"lar, "Türkiye Klinikleri"nin talep ettiği değişiklik ve/veya düzeltmeleri ivedi olarak yerine getirmek zorundadırlar. "Türkiye Klinikleri" tarafından talep edilen değişiklik ve/veya düzeltme istekleri gerekli görüldüğü takdirde "Türkiye Klinikleri" tarafından yapılabilir. "Türkiye Klinikleri" tarafından talep edilen değişiklik ve/veya düzeltme taleplerinin, "KULLANICI"lar tarafından zamanında yerine getirilmemesi sebebiyle doğan veya doğabilecek zararlar, hukuki ve cezai sorumluluklar tamamen kullanıcılara aittir.

4.8. "SİTE" üzerinden, "Türkiye Klinikleri"nin kendi kontrolünde olmayan ve başkaca üçüncü kişilerin sahip olduğu ve işlettiği başka web sitelerine ve/veya "İÇERİK"lere ve/veya dosyalara link verebilir. Bu link'ler sadece referans kolaylığı nedeniyle sağlanmış olup ilgili web sitesini veya işleten kişiyi desteklemek amacıyla veya web sitesi veya içerdiği bilgilere yönelik herhangi bir türde bir beyan veya garanti niteliği taşımamaktadır. "SİTE" üzerindeki linkler vasıtasıyla erişilen web siteleri, dosyalar ve içerikler, bu linkler vasıtasıyla erişilen web sitelerinden sunulan hizmetler veya ürünler veya bunların içeriği hakkında "Türkiye Klinikleri"nin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

4.9. "Türkiye Klinikleri", "SİTE" üzerinden "KULLANICILAR" tarafından kendisine iletilen bilgileri "Gizlilik Politikası" ve "KULLANICI Sözleşmesi" hükümleri doğrultusunda kullanabilir. Bu bilgileri işleyebilir, bir veritabanı üzerinde tasnif edip muhafaza edebilir. "Türkiye Klinikleri" aynı zamanda; KULLANICI veya ziyaret edenin kimliği, adresi, elektronik posta adresi, telefonu, IP adresi, "SİTE"nin hangi bölümlerini ziyaret ettiği, domain tipi, tarayıcı (browser) tipi, tarih ve saat gibi bilgileri de istatistiki değerlendirme ve kişiye yönelik hizmetler sunma gibi amaçlarla kullanabilir.

5. FİKRİ MÜLKİYET HAKLARI

5.1. Bu "SİTE" dâhilinde erişilen veya hukuka uygun olarak kullanıcılar tarafından sağlanan bilgiler ve bu "SİTE"nin (sınırlı olmamak kaydıyla tasarım, metin, imge, html kodu ve diğer kodlar) tüm elemanları (Hepsi birden "Türkiye Klinikleri"nin telif haklarına tabi çalışmaları olarak anılacaktır) "Türkiye Klinikleri"ne aittir. Kullanıcılar, "Türkiye Klinikleri" hizmetlerini, "Türkiye Klinikleri" bilgilerini ve "Türkiye Klinikleri"nin telif haklarına tabi çalışmalarını yeniden satmak, işlemek, paylaşmak, dağıtmak, sergilemek veya başkasının "Türkiye Klinikleri"nin hizmetlerine erişmesi veya kullanmasına izin vermek hakkına sahip değildirler. İşbu "SİTE Kullanım Koşulları" dâhilinde "Türkiye Klinikleri" tarafından sarahaten izin verilen durumlar haricinde "Türkiye Klinikleri"nin telif haklarına tabi çalışmalarını çoğaltamaz, işleyemez, dağıtamaz veya bunlardan türemiş çalışmalar yapamaz veya hazırlayamaz.

5.2. İşbu "SİTE Kullanım Koşulları" dâhilinde "Türkiye Klinikleri" tarafından sarahaten yetki verilmediği hallerde "Türkiye Klinikleri"; "Türkiye Klinikleri" hizmetleri, "Türkiye Klinikleri" bilgileri, "Türkiye Klinikleri" telif haklarına tabi çalışmaları, "Türkiye Klinikleri" ticari markaları, "Türkiye Klinikleri" ticari görünümü veya bu SİTE vasıtasıyla sağladığı başkaca varlık ve bilgilere yönelik tüm haklarını saklı tutmaktadır.

6. SİTE KULLANIM KOŞULLARINDA DEĞİŞİKLİKLER

"Türkiye Klinikleri", tamamen kendi takdirine bağlı olarak işbu "SİTE Kullanım Koşulları"nı herhangi bir zamanda "SİTE"'da ilan ederek değiştirebilir. İşbu "SİTE Kullanım Koşulları"nın değişen hükümleri, ilan edildikleri tarihte geçerlilik kazanacaktır. İşbu "SİTE Kullanım Koşulları" kullanıcının tek taraflı beyanları ile değiştirilemez.

7. MUCBİR SEBEPLER

Hukuken mücbir sebep sayılan tüm durumlarda, "Türkiye Klinikleri" işbu "SİTE Kullanım Koşulları", gizlilik politikası ve "KULLANICI Sözleşmesi"nden herhangi birini geç ifa etme veya ifa etmeme nedeniyle yükümlü değildir. Bu ve bunun gibi durumlar, "Türkiye Klinikleri" açısından, gecikme veya ifa etmeme veya temerrüt addedilmeyecek veya bu durumlar için "Türkiye Klinikleri"nin herhangi bir tazminat yükümlülüğü doğmayacaktır. "Mücbir sebep" terimi, ilgili tarafın makul kontrolü haricinde ve "Türkiye Klinikleri"nin gerekli özeni göstermesine rağmen önleyemediği olaylar olarak yorumlanacaktır. Bunu yanında sınırlı olmamak koşuluyla, doğal afet, isyan, savaş, grev, iletişim sorunları, altyapı ve internet arızaları, elektrik kesintisi ve kötü hava koşulları gibi durumlar mücbir sebep olaylarına dâhildir.

8. UYGULANACAK HUKUK VE YETKİ

İşbu "SİTE Kullanım Koşulları" uygulanmasında, yorumlanmasında ve bu "SİTE Kullanım Koşulları" dâhilinde doğan hukuki ilişkilerin yönetiminde yabancılık unsuru bulunması durumunda Türk kanunlar ihtilafı kuralları hariç olmak üzere Türk Hukuku uygulanacaktır. İşbu sözleşmeden dolayı doğan veya doğabilecek her türlü ihtilafın hallinde Ankara Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkilidir.

9. YÜRÜRLÜLÜK VE KABUL

İşbu "SİTE Kullanım Koşulları" "Türkiye Klinikleri" tarafından "SİTE" içersinde ilan edildiği tarihte yürürlülük kazanır. Kullanıcılar, işbu sözleşme hükümlerini "SİTE"yi kullanmakla kabul etmiş olmaktadırlar. "Türkiye Klinikleri", dilediği zaman iş bu sözleşme hükümlerinde değişikliğe gidebilir ve değişiklikler sürüm numarası ve değişiklik tarihi belirtilerek "SİTE" üzerinde yayınlandığı tarihte yürürlülüğe girer.

30.03.2014

Gizlilik Bildirimi

  Sitemizi ziyaret etmeden önce aşağıda yazılı kullanım ilkelerini mutlaka okumanızı öneririz. Bu şartları kabul etmeniz halinde sitemizden faydalanırken kurallarımıza uymanız yararınıza olacaktır. Lütfen Kullanım İlkelerimizin tamamını okuyunuz.

  www.turkiyeklinikleri.com Ortadoğu Reklam Tanıtım Yayıncılık Turizm Eğitim İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ye ait hekimleri sağlık alanında bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış bir web sitesidir.

  www.turkiyeklinikleri.com kullanıcılarının kimliklerine, adreslerine, hizmet sağlayıcılarına ve benzeri bilgilerine erişemez. Bu bilgileri kullanıcılar isterse formlar yoluyla siteye gönderebilirler. Ancak, www.turkiyeklinikleri.com donanım ve yazılım bilgilerinizi toplayabilir. Bu bilgiler arasında şunlar yer alır: IP adresiniz, tarayıcı türü, işletim sistemi, etki alan adı, erişim süreleri ve ilgili web adresleri. www.turkiyeklinikleri.com kullanıcılardan aldığı kişisel bilgileri (isminiz, elektronik posta adresiniz, ev ve iş adresiniz, telefon numaranız, vb.) üçüncü bir kuruma satamaz, kamuoyuna yayınlayamaz, site içinde tutamaz. Alınan bilgiler sitenin ziyaretçi profili, raporlama ve hizmetlerin tanıtımına kaynak olması için yönlendirici özellik taşır.

  www.turkiyeklinikleri.com sizden aldığı bilgileri şu amaçlar için kullanır:

-Web sitesini iyileştirmek,geliştirmek ve kaliteyi korumak,

-Ziyaretçi profili ve genel istatistik veriler oluşturmak,

-Ziyaretçilerin sitemizi nasıl kullandığı ile ilgili eğilimlerini belirlemek,

-Asılı yayınlar/yazışmalar göndermek,

-Elektronik posta yoluyla basın bültenleri veya bildirimler göndermek,

-Etkinlik ya da yarışma için liste oluşturmak.

  www.turkiyeklinikleri.com adresini kullanmakla;

-Herhangi bir kullanıcının yasal ve ahlaki olmayan davranışlarından Ortadoğu Reklam Tanıtım Yayıncılık Turizm Eğitim İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin sorumlu tutulamayacağını,

-Kullanım ilkelerinin zaman zaman değiştirebileceğini,

-Diğer bağlantı sağladığı ama denetleyemediği sitelerin içeriklerinden veya bilgisayarınıza verecek zararlardan sorumlu olmadığını kabul etmiş sayılırsınız.

  Aşağıda belirtilen durumlarda Ortadoğu Reklam Tanıtım Yayıncılık Turizm Eğitim İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. sitesini kullanıcılara kapatabilir:

-Yanlış, eksik, yanıltıcı ve genel ahlak kurallarına uygun olmayan ifadeleri içeren bilgilerin siteye kaydedilmesi durumunda,

-İstenilen bilgilerin içine ilan, reklam, duyuru, özel veya tüzel kişiliklere hakaret içeren ifadeler kullanıldığında,

-Çeşitli yollarla siteye yapılan saldırılar sırasında

-Virüs nedeniyle sitenin yapısının bozulması durumunda.

  Kod ve yazılım da dahil, sitede yer alan yazılı, görüntülü ve sesli fikir ürünleri Telif Hakları ile ilgili yasal mevzuat uyarınca güvence altındadır.

  Ortadoğu Reklam Tanıtım Yayıncılık Turizm Eğitim İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.in yazılı izni olmadığı sürece sitede yer alan bilgiler; başka bir bilgisayara yüklenemez, değiştirilemez, çoğaltılamaz, kopyalanamaz, yeniden yayınlanamaz, postalanamaz, dağıtılamaz.

  Sitede bulunan yazılım ve tasarımların her hakkı Ortadoğu Reklam Tanıtım Yayıncılık Turizm Eğitim İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye aittir.

  Ortadoğu Reklam Tanıtım Yayıncılık Turizm Eğitim İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. kullanım ilkelerimizle ilgili yorumlarınızı almaktan memnuniyet duyacaktır. Sitemizi zenginleştirebileceğini düşündüğünüz konuları ya da sitemizle ilgili yaşadığınız bir problem olursa lütfen bizimle paylaşın.

info@turkiyeklinikleri.com

04.04.2014